Jak dobrać surowiec etykiety samoprzylepnej? Praktyczny przegląd materiałów (1) - etykiety papierowe.

Skoro sięgasz po ten poradnik to zakładamy, że tematyka etykiet samoprzylepnych stała się w tym momencie dla Ciebie wyjątkowo bliska. Być może odpowiadasz za wdrożenie nowego produktu na rynek i zastanawiasz się nad tym, jaki materiał będzie najlepszy dla Twoich etykiet.

Na bazie wieloletnich doświadczeń postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Mamy nadzieję, że uda nam się nieco przybliżyć temat doboru surowca etykiety w tekście poniżej. Wiedzy jest sporo, dlatego żeby nie przedłużać - startujemy!

papierowe etykiety samoprzylepne

W ramach najprostszego podziału podłoża drukowe można podzielić na papiery i folie. 

Poniżej skupimy się na surowcach papierowych. 

 

W jakich branżach najlepiej sprawdzają się samoprzylepne etykiety papierowe?

 

Etykiety przygotowane na papierowych podłożach idealnie sprawdzą się w przypadku produktów spożywczych, wyrobów eko - np. kosmetyków, w branży winiarskiej czy w przypadku chemii przemysłowej. 

 

Podłoża papierowe są też najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.  Poniższy rysunek przedstawia uszczegółowiony podział:

podział materiałów samoprzylepnych etykiet

Biały papier o gramaturze 80g/m2 to jeden z podstawowych surowców. Sprawdza się w przypadku etykiet ostrzegawczych, przemysłowych, ale nie tylko.

etykieta samoprzylepna na piwo kraftowe Inne Beczki

Z kolei do zalet srebrnego papieru należy z pewnością to, że już w czystej postaci wyróżnia się na tle zwykłych, papierowych surowców. Poza tym, jeśli taką srebrną etykietę polakierujemy - wówczas pod wpływem siły możemy ją bez problemu rozerwać. Może to być istotną właściwością gdy np. zamierzamy wykorzystać takie etykiety jako “plomby” do zabezpieczania opakowań przed rozerwaniem.

 

Papier fakturowany - verge jest lekko prążkowany. Specyficzna struktura (lekko wypukłe i wklęsłe podłużne paski) jest zarówno wyczuwalna, jak i widoczna gołym okiem. 

 

Ten surowiec jest wykorzystywany głównie w branży winiarskiej -  alkohol nabiera wówczas niemal szlachetnego wyrazu.

etykiety samoprzylepne na wino na papierze fakturowanym verge

Niemniej - papier verge jest też chętnie stosowany na kosmetyki naturalne czy produkty spożywcze.

etykiety samoprzylepne na papierze fakturowanym verge

Papier natural bois ma mniej wyczuwalne zmiany w strukturze i łudząco przypomina papier kraftowy. Jest chętnie wykorzystywany do etykietowania naturalnych wyrobów - kosmetyków czy produktów spożywczych. Uogólniając - sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy uwypuklić naturalność i zgodność z naturą. 

 

Papiery fluorescencyjne występują u nas w trzech kolorach: seledynowym, pomarańczowym i zielonym. To zdecydowanie przystępniejsza cenowo alternatywa wobec tuszów fluo. Rozważając druk na takim surowcu warto pamiętać, że tylko wybrane elementy mogą pozostać tak jaskrawe.

Dla reszty projektu, który ma pozostać w innej kolorystyce wystarczy zastosować biały poddruk.

Prawda, że proste?

Dzięki temu możemy uzyskać ciekawy efekt, który na pewno przyciągnie uwagę. Zastosowanie tego podłoża np. dla etykiet ostrzegawczych czy przeznaczonych do akcji promocyjnych z pewnością wywoła oczekiwany skutek i przykuje uwagę.

 

Papierowe etykiety - gdzie się nie sprawdzą?

 

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest to podłoże najbardziej narażone na działanie wilgoci oraz skrajnych temperatur. Dlatego też nie poleca się stosowania papierowych etykiet samoprzylepnych w przypadku tych kosmetyków, które zwyczajowo znajdują się pod prysznicem i mają kontakt z wodą. 

Kolejnym ograniczeniem wynikającym ze specyfiki tego surowca jest brak możliwości dostosowania do kształtu opakowania. Papier zdecydowanie nie jest plastycznym materiałem, który mógłby “pracować”, czyli idealnie wpasować się do nietypowych kształtów pojemnika lub opakowania.

Zamów zestaw próbek materiałów

Podaj e-mail i odbierz wzornik

Zamów próbki

Odbierz swój wzornik!