Co to jest druk offsetowy? Czym różni się od druku cyfrowego?

Druk offsetowy to technika druku płaskiego, polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże, z kolei druk cyfrowy odbywa się poprzez wydruk na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera.

druk-offsetowy-etykiet

Zalety druku offsetowego to niski koszt przy dużych nakładach oraz dobra jakość. Opcją stosowaną przy niższych nakładach jest druk cyfrowy. Co tak naprawdę różni te techniki?

Specyfika druku offsetowego

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy, zwany również płaskim, to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych technik powielania tekstu i grafiki. Według definicji offset to technika polegająca na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe. Obecnie taką technikę druku umożliwia cylinder pokryty obciągiem, czyli gumą offsetową. Farba z tej formy drukowej jest przenoszona na obciąg, a następnie na dowolne podłoże drukowe. Rodzaje gum do druku offsetowego różnią się przeznaczeniem, konstrukcją oraz grubością. Najpopularniejsze z nich to konwencjonalne i kompresyjne.

Jakie są rodzaje druku offsetowego?

Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy i rolowy, w obrębie którego wyróżnia się ponadto coldset i heatset, czyli offset na zimno i na gorąco.

druk-offsetowy-uv

Barwniki tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku offsetu, ale również sitodruku, fleksodruku czy typooffsetu.

Co wybrać - etykiety na rolkach czy w arkuszach?

 

Wszystko zależy od przeznaczenia etykiet. Jeśli mają być np. nanoszone na butelki lub kosmetyki za pomocą etykieciarki - wówczas niezbędna jest konfekcja w rolkach przy odpowiednim nawoju (to sposób nawinięcia etykiet na gilzę).

Jeżeli jednak etykiety mają stanowić np. zestaw naklejek/vlepek, które będą dołączane do zamówień - wówczas wygodniejsza jest konfekcja w postaci arkuszy.

Czym charakteryzuje się technologia offsetowa druku?

Druk offsetowy to najczęściej wybierana metoda w przypadku dużej ilości odbitek. Im większa ilość arkuszy do druku, tym niższy jest ich koszt. Niestety w odwrotnym przypadku, czyli przy niskim lub średnim nakładzie druk offsetowy może być nieopłacalny, ponieważ cena formy drukowej oraz jej naświetlenia jest zbyt wysoka.

Druk offsetowy a cyfrowy – różnice

Technologia cyfrowa umożliwia z kolei wydruk na podstawie plików przesłanych z komputera.

Skutkuje to oszczędnością kosztów przygotowalni:

oszczednosc-w-druku-cyfrowym

Cyfrowa drukarnia etykiet samoprzylepnych a dbałość o środowisko

 

W Unilogo Digital Printing druk etykiet odbywa się na maszynach HP Indigo, które nie przyczyniają się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla, generują mniej odpadów produkcyjnych i są energooszczędne. Poza tym technologia cyfrowa umożliwia szybką podmianę drukowanych projektów a to dzięki temu, że druk następuje niejako z komputera.

Warto także dodać, że wydruk personalizowanych projektów jest możliwy wyłącznie w cyfrze.

Jeśli chcesz sprawdzić naszą ofertę lub porównać jakość druku - jesteśmy do dyspozycji.

 

 

Zamów zestaw próbek materiałów

Podaj swój e-mail i odbierz swój wzornik

Zamów próbki

Odbierz swój wzornik!