FSC – certyfikat dla branży papierniczej i drzewnej. Co warto o nim wiedzieć?

Certyfikat FSC to specjalne świadectwo, o którego nadanie mogą starać się także firmy z branży opakowań. Jego posiadanie potwierdza spełnianie konkretnych standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Co oznacza certyfikat FSC w praktyce i w jaki sposób można go zdobyć?

Rosnąca świadomość konsumentów w kontekście ekologii staje się faktem. Odbiorcy coraz częściej zwracają uwagę na to, z jakich surowców powstają produkty, którymi się otaczają. 

Ważne jest to, aby pochodziły z odpowiedzialnych źródeł związanych z odpowiednim zarządzaniem gospodarką leśną. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są specjalne świadectwa, takie jak certyfikat FSC. Co to jest i jakie konkretne wyroby mogą być nim opatrzone?

 

Co to jest certyfikat FSC?

FSC to skrót od Forest Stewardship Council. Nazwa ta tłumaczona jest jako Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej i odnosi się do międzynarodowej organizacji o charakterze non-profit. Jej działalność skupia się na dążeniu do ochrony i odbudowywania lasów, a także użytkowania ich w zrównoważony sposób. Zajmuje się ona również wyznaczaniem standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej z uwzględnieniem wielu aspektów z zakresu społeczeństwa, ekologii oraz ekonomii.

certyfikat fsc

Taki certyfikat stanowi ważne poświadczenie, które gwarantuje, że oznaczone nim towary zostały pozyskane z certyfikowanych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Zakres takiego świadectwa odnosi się głównie do pierwszego etapu łańcucha produkcyjnego, czyli do pozyskiwania surowców.

Co ważne, certyfikat FSC ma dwie główne odmiany. Pierwsza z nich to FM, czyli Forest Management. Jest to świadectwo gospodarki leśnej, które przyznaje się zarządcom lasów oraz plantacji o charakterze leśnym. Drugi typ to certyfikat FSC CoC (Chain of Custody). Otrzymują go przedsiębiorstwa, które mają zamiar sprzedawać towary opatrzone certyfikatem FSC.

 

Jakie etykiety FSC mogą znaleźć się na produktach?

Certyfikat FSC ma także różne rodzaje ze względu na to, skąd pochodzi drewno wykorzystywane do produkcji danych towarów. Na etykietach można znaleźć trzy różne oznaczenia:

  • FSC 100% – odnosi się do sytuacji, gdy drewno, z jakiego wyprodukowano dany wyrób, w całości pochodzi z lasu, który posiada certyfikat FSC,

  • FSC Recycled – certyfikat FSC oznacza, że całość drewna albo papieru, który składa się na dany wyrób, to surowiec odzyskany,

  • FSC Mix – symbol znajduje się na wyrobach, które zostały wykonane z drewna pochodzącego z lasu posiadającego certyfikat FSC, z recyklingowanych materiałów albo z tzw. drewna kontrolowanego.

 

Sprawdzenie certyfikatu FSC na etykiecie daje więc pewność co do tego, z jakim produktem ma się do czynienia.

Jakie produkty mogą otrzymać certyfikat FSC?

Wiadomo już, co oznacza certyfikat FSC i jakie są jego rodzaje. Jakie firmy mogą go otrzymać? 

Są to przede wszystkim firmy produkcyjne z sektora drzewnego oraz papierniczego, w tym również drukarnie etykiet.

Jak widać, certyfikat FSC przeznaczony jest dla firm działających w sektorze drzewnym i papierniczym. Można nim oznaczać tzw. drzewne towary leśne. Zalicza się do nich przede wszystkim produkty meblarskie, produkty papierowe oraz podłoża drukowe etykiet

Co ciekawe, certyfikat FSC mogą posiadać także niektóre bezdrzewne towary pochodzenia leśnego. Etykietę z oznaczeniem FSC można zatem znaleźć m.in. na opakowaniach syropu klonowego, orzechów brazylijskich czy kauczuku.

W Unilogo Digital Printing dysponujemy podłożami drukowymi etykiet opatrzonymi certyfikatem FSC. 

certyfikat_FSC

Jak zdobyć certyfikat FSC?

Aby otrzymać certyfikat FSC, należy dopełnić odpowiednich formalności. Konsumenci wykazują się coraz większą świadomością względem ekologicznego stylu życia i pozyskiwania surowców. Zwracają więc uwagę na to, czy kupowane przez nich towary są opatrzone ekologicznymi certyfikatami. Ponadto uzyskanie poświadczenia FSC stanowi wyraz odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne i całą naszą planetę.

Co zatem zrobić, aby uzyskać certyfikat FSC? Przede wszystkim należy nawiązać współpracę z certyfikowanymi dostawcami. Następnie trzeba opracować i wdrożyć szczegółowe procedury działania dotyczące certyfikowanych surowców, tak aby były one w pełni zgodne z wymogami FSC. Kolejnym krokiem jest przeszkolenie pracowników w zakresie przyjętych procedur. Na koniec trzeba też przejść przez audyt certyfikujący, którego przeprowadzaniem zajmuje się akredytowana jednostka certyfikująca.

Jeśli pozytywnie przejdzie się przez wszystkie etapy, otrzymuje się certyfikat FSC. 

Przeczytaj również: Podłoża w druku cyfrowym

 

Zamów zestaw próbek materiałów

Podaj e-mail i odbierz wzornik

Zamów próbki

Odbierz swój wzornik!