Czym wyróżnia się folia holograficzna do druku i jak można ją wykorzystać?
Folia holograficzna to ciekawy przykład materiału syntetycznego. Z uwagi na nieprzeciętne walory tego surowca jest coraz częściej wykorzystywany - np. do celów promocyjnych czy w ramach zabezpieczenia towarów. Folia holo to także dobry materiał na nalepki lub etykiety, które na pewno przyciągną wzrok i uwagę potencjalnych klientów. Folie holograficzne można przy tym zadrukowywać przy zastosowaniu kilku popularnych technik drukarskich.
Tzw. efekt holo zdobywa coraz większą popularność w wielu branżach. Począwszy od sektora beauty, przez ubrania i gadżety, skończywszy na opakowaniach. Wynika to z właściwości tego surowca - mieniąca się tęczowa poświata może stanowić jeden z elementów przykuwających uwagę konsumenta przy sklepowej półce. Z uwagi na duże właściwości dekoracyjne naklejki produktowe na folii holo uatrakcyjniają opakowania, co finalnie może przełożyć się na większą sprzedaż.
Czym jest folia holograficzna?
W dużym uproszczeniu - hologram to rodzaj zdjęcia, które wykonuje się i drukuje w taki sposób, aby ostatecznie wydawało się trójwymiarowe. Dzięki temu efekt 3D jest widoczny na płaskim dwuwymiarowym podłożu.
Ta folia to cienki materiał syntetyczny, na którym dopiero nadrukowywane są trójwymiarowe obrazy. Cały proces wykonuje się przy pomocy specjalnego lasera. Polega on na zarejestrowaniu jednego pojedynczego obrazu pod różnymi kątami, a następnie wydrukowaniu wszystkich ujęć na folii z tworzywa sztucznego. W efekcie na płaskim podłożu widoczny jest trójwymiarowy obraz.
Jak może wyglądać folia hologramowa?
Producenci oferują rozmaite folie holograficzne różniące się wyglądem. Najczęściej na materiale znajduje się tylko jeden prosty obraz (lub opcjonalnie grupa obrazów), powielony w powtarzających się seriach. Zazwyczaj przypomina on mało konkretny wzór, który nie przywodzi na myśl żadnego przedmiotu. Czasami jednak folie holograficzne mają na swojej powierzchni serie określonych kształtów, np. kół czy gwiazdek.
Folie holograficzne mogą mieć poza tym różne tło. Zazwyczaj jest ono błyszczące i metaliczne.
Zdarzają się jednak również złote folie holograficzne, a także materiały w innych odcieniach, np. czerwonego, różowego, niebieskiego czy zielonego.
Czasami holograficzna folia może być też materiałem z czystym tłem, na którym umieszczone są jedynie hologramowe obrazy. Tego typu elementy dekoracyjne mogą zdobić np. karty czy okładki książek.
Do czego warto wykorzystać folie holograficzne?
Folie holograficzne mają szerokie zastosowanie. Tworzy się z nich np. samoprzylepne naklejki, które stanowią rodzaj plomby. Wykorzystuje się je też jako inny rodzaj zabezpieczenia, np. na kartach płatniczych czy banknotach. Hologramy chronią bowiem przed fałszerstwem. Z kolei umieszczone na płytach CD czy grach komputerowych pozwalają na ochronę praw autorskich.
Zobacz również: Zabezpieczenia na etykietach
Samoprzylepne naklejki holo - tęczowe etykiety, które przykuwają uwagę!
Folia holograficzna samoprzylepna ma często także znaczenie marketingowe. Jako że folia holo ciekawie się prezentuje i przyciąga wzrok, umieszcza się ją na materiałach i gadżetach o charakterze promocyjnym. Ponadto można wytwarzać z niej oryginalne etykiety na opakowania różnorodnych towarów.
Etykiety samoprzylepne na opalizującej folii srebrnej nadają projektowi wyjątkowego charakteru i powodują, że opakowanie skutecznie wyróżnia się na tle konkurencji.
Wyjątkowo dobrze prezentują się m.in. na produktach kosmetycznych, a także na butelkach napojów, zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych.
Warto przy tym pamiętać, że etykiety na holii holograficznej najlepiej zabezpieczać laminatem błyszczącym, który najlepiej wydobywa atuty tego surowca. Wykończenie matowe znacząco redukuje jego właściwości sprawiając, że wydruk staje się “płaski” i pozbawiony tęczowego blasku.
Jak można drukować na folii hologramowej?
Holograficzna folia świetnie nadaje się do druku. Na trójwymiarowym podłożu można nadrukować dowolny projekt. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie unikalnej etykiety, która z pewnością przykuje wzrok konsumenta przy sklepowej półce.
Co istotne, drukując na folii holograficznej, można zastosować jedną z wielu technik drukarskich. Do wyboru jest przede wszystkim:
-
druk cyfrowy – pozwala na szybką realizację zlecenia i umożliwia personalizację. Jest korzystny szczególnie przy niskich i średnich nakładach. Z uwagi na konkurencyjny czas wydruku oraz brak ilości minimalnej pozwala uniknąć stocków i zaoszczędzić na kosztach magazynowania.
-
offset – to kolejny przykład popularnej techniki druku, która sprawdzi się przy dużych zamówieniach. Zajmuje też więcej czasu z uwagi na to, że wymaga przygotowania odpowiedniej formy drukarskiej;
-
druk fleksograficzny – pozwala na uzyskanie żywych barw oraz daje możliwość opłacalnej realizacji dużych zamówień. Podobnie jak offset, wymaga jednak przygotowania formy drukarskiej, dlatego możliwości personalizacji są ograniczone;
-
sitodruk – najbardziej czasochłonna metoda, która nie opłaca się przy małych nakładach. Wyróżnia się jednak bardzo dużą trwałością.
Dobór konkretnej techniki zależy od potrzeb i wymagań konkretnego klienta oraz typu zamówienia.
Jeżeli rozważasz zastosowanie folii holograficznej na swoim produkcie - chętnie przedstawimy jak najlepiej dostosować Twój projekt do druku na tym materiale.
Sprawdź również: innowacyjne etykiety z wypukłym lakierem 3D