Druk etykiet samoprzylepnych – o czym pamiętać i na jakie błędy uważać?

Etykiety samoprzylepne podnoszą wartość wizualną produktu. Aby tak się jednak stało, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pliku, dobór surowca oraz uszlachetnień. Przed przystąpieniem do realizacji zamówienia trzeba pamiętać o zatroszczeniu się o kilka ważnych kwestii związanych m.in. z prawidłowym przygotowaniem projektu etykiet i użyciem właściwej przestrzeni kolorystycznej.

Drukowanie etykiet samoprzylepnych w technologii cyfrowej zajmuje kilka dni roboczych. Zanim to jednak nastąpi konieczne jest przygotowanie projektów graficznych. Jeżeli zastanawiasz się  co zrobić, aby móc sprawnie drukować etykiety samoprzylepne, zwróć uwagę na kilka potencjalnych pomyłek, które często pojawiają się na etapie projektowania naklejek produktowych.

 

Drukowanie etykiet samoprzylepnych

Na początku warto przystąpić do ustalenia najlepszej technologii, w której nastąpi wydruk etykiet. Dla przykładu - jeżeli cyklicznie wytwarzasz małe partie produktów lub w ramach jednego zamówienia chcesz wydrukować etykiety w kilku seriach: wówczas intratnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z technologii cyfrowej.

 

Kolejny etap powinien wyrażać się w wyborze materiału i planowanych uszlachetnień - z pewnością usprawni to proces przygotowania projektu.

Projekt nalepek powinien korespondować zarówno z charakterem produktu, na którym finalnie ma się znaleźć etykieta, jak i do identyfikacji wizualnej marki.

bledy_w_drukowaniu_etykiet

Należy więc zwrócić uwagę m.in. na oryginalny projekt, zastosowaną kolorystykę, uszlachetnienia czy kształt.

 

Etykiety do drukowania a kolory RGB i CMYK – na co zwrócić uwagę?

Wiele błędów pojawiających się w przypadku druku etykiet ma związek z pewnym niezrozumieniem tego, do czego odnoszą się przestrzenie kolorystyczne RGB i CMYK. Czasami zdarza się, że klient przedstawia dany projekt na komputerze, a po wydrukowaniu okazuje się, że w rzeczywistości produkt ma inne kolory niż te, które widoczne były na ekranie monitora, co finalnie przekłada się niezadowolenie klienta. Czasami zupełnie psuje też całą koncepcję etykiet, co sprawia, że cały projekt trzeba realizować od początku. To z kolei pociąga ze sobą dodatkowe koszty.

Jak w prosty sposób uniknąć tego błędu? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że skala RGB (skrót od red, green, blue) odnosi się do kolorów widocznych na komputerze i innych urządzeniach elektronicznych. Tworząc projekt w tym modelu, musimy też liczyć się z tym, że w zależności od sprzętu, na którym się go wyświetla, jego barwy mogą wyglądać nieco inaczej. Czymś zupełnie innym jest CMYK (skrót od cyan, magenta, yellow, black). Ta skala odnosi się bowiem do przestrzeni kolorystycznej w przypadku projektów przygotowanych
do druku.

bledy_w_drukowaniu_etykiet

Wszystkie drukarnie po otrzymaniu projektu dokonują wnikliwej weryfikacji, zaczynając właśnie od sprawdzenia, czy plik został przygotowany w CMYKu.

 

Zadbaj o prawidłowe przygotowanie pliku do cyfrowego wydruku etykiet

W trosce o to, aby cyfrowe drukowanie etykiet samoprzylepnych przebiegało bezproblemowo warto poprzedzić ten proces rozmową z uprzednio wybraną drukarnią. Poznanie wymagań konkretnego przedsiębiorstwa pomoże we właściwym przygotowaniu plików.

bledy_w_drukowaniu_etykiet

Ważne jest również dostosowanie pliku do ewentualnych uszlachetnień. Na początku trudność może sprawiać dostosowanie projektu do wydruku na metalizowanym surowcu.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować etykiety do druku w drukarni cyfrowej Unilogo Digital Printing - tutaj znajdziesz nasze wytyczne. W przypadku pojawienia się wątpliwości
na etapie projektowania - nasi operatorzy DTP chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i poinstruują jak przygotować taki plik. 

Dzięki temu zostanie wyeliminowane ryzyko błędów i odsyłania plików do poprawy. To z kolei przełoży się na szybszą realizację zamówienia.

 

Zrewiduj oczekiwania z rzeczywistością

Po przygotowaniu projektów etykiety zalecamy skorzystanie z możliwości próbnego wydruku etykiet. Dzięki niemu można zweryfikować jakość druku, kolorystyki oraz surowca. To także dobry czas na wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w projekcie.

Wspomniane wydruki oferujemy bezpłatnie i przygotowujemy je w ciągu 3 dni roboczych.

Zamów zestaw próbek materiałów

Podaj e-mail i odbierz wzornik

Zamów próbki

Odbierz swój wzornik!