Etykiety Kolastyna
-
Branża
kosmetyczna
-
Produkt
etykieta samoprzylepna
-
Technologia
druk cyfrowy HP Indigo
-
Podłoże
folia PE transparentna
-
Uszlachetnienia
HS + laminacja UV
Czy zawsze przed rozpoczęciem produkcji możesz przewidzieć dokładną liczbę sprzedanych produktów? Nie? Dowiedz się, jak można rozwiązać ten problem.
Od kilku lat mamy przyjemność pracować dla Sarantis Group właściciela marki Kolastyna. Firma ta produkuje kilka serii kosmetyków do opalania w różnych odmianach. Problem polega na tym, że planując produkcję i zamawiając materiały nie można dokładnie przewidzieć ilości sprzedanego produktu, ponieważ jest to w dużej mierze uzależnione od panującej pogody.
Oznakowanie produktów marki Kolastyna jest minimalistyczne, eleganckie i wymaga zastosowania etykiet samoprzylepnych. Wiodącą techniką produkcji etykiet, którymi oznakowane są produkty Kolastyny jest SITO w połączeniu z FLEXO. Pewnym ograniczeniem tych technik są ilości minimalne, a właściwie opłacalność produkcji krótkich serii. Tu z pomocą może przyjść mocno się rozwijająca w ostatnim czasie oferta druku cyfrowego.
Podczas realizacji projektu należało zwrócić uwagę na tak ważne elementy jak:
- kolorystyka wybiegająca poza obszar CMYK,
- złocenie,
- krycie koloru białego,
- zabezpieczenie nadruku.
Kolorystyka
Klient, który wybierze do produkcji swoich prac technologię HP Indigo może zdecydować się na rozszerzenie gamy użytych kolorów z podstawowego CMYK-a do CMYK + Orange / + Violet / + Green a nawet + dowolnie wybrany kolor Pantone. Podczas jednego cyklu maszyna ma możliwość zadrukowania 12-u warstw kolorów także teoretycznie poza CMYK-iem może to być 8 dodatkowych „farb”. W praktyce jednak zadowalający efekt udaje się uzyskać już po dodaniu jednego, a maksymalnie dwóch kolorów specjalnych. Jeżeli np. opakowania kosmetyków, których podstawowym kolorem jest pomarańczowy „są za mało pomarańczowe” gamut CMYK należy rozszerzyć o orange i drukować pięcioma kolorami.
Złocenie
Złocenie to nowoczesna technologia polegająca na aplikacji folii metalicznych na zimno (cold stamping/CS) lub na gorąco (hot stamping/HS). W tym przypadku zdecydowaliśmy się na metodę HS przy użyciu płaskiej, trawionej formy, ponieważ metalizowany element był małych rozmiarów, a klient oczekiwał najwyższej jakości. Do wykonania złocenia została użyta srebrna folia marki KURZ, jest to jeden z ok. trzydziestu obecnie dostępnych kolorów folii metalizowanych.
Krycie koloru białego
Jasność koloru białego a tak naprawdę jego nie transparentność jeszcze do niedawna była domeną technologii SITO. Wykonując to zlecenie zdecydowaliśmy się jednak na zadruk koloru białego również w technice cyfrowej. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie farb do druku cyfrowego w połączeniu z możliwością aplikacji dwóch, trzech, a nawet czterech warstw z idealnym pasowaniem umożliwiają osiągnięcie doskonałego efektu również na opakowaniach o intensywnych kolorach.
Zabezpieczenie zadruku
Obecnie klienci mogą wybierać pomiędzy pozostawieniem „gołego nadruku”, lakierowaniem, laminacją „na mokro” przy użyciu dodatkowego kleju aktywowanego światłem UV lub laminacją z wykorzystaniem folii samoprzylepnych. Zarówno lakierowanie, jak i laminacja może nadać powierzchni dodatkowy połysk lub sprawić, że nadruk będzie matowy. Przewagą laminowania nad lakierowaniem jest fakt, że zadruk zabezpieczony w ten sposób jest w znacznym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne.
W przypadku tego konkretnego zlecenia należało wziąć pod uwagę, że pojemniki na krem są narażone na wiele czynników zewnętrznych. Między innymi mają one bardzo często kontakt z piaskiem, pozostawia się je w nasłonecznionych miejscach oraz używa już posmarowanymi dłońmi (tzw. „kontakt etykiety z medium”).
Podsumowując, w przypadkach kiedy zlecenie dotyczy produkcji etykiet nieodbiegających jakością od wcześniej wyprodukowanych etykiet SITO-wych lub FLEXO-graficznych a wielkość zamówienia często nie przekracza 500–1000 szt. w wielu przypadkach śmiało możemy rekomendować technologię cyfrową.