Co to jest druk solwentowy i kiedy się go stosuje?
Druk solwentowy to jedna z najchętniej wykorzystywanych technik druku. Czym jest druk solwentowy? W jakich sytuacjach się stosuje tę technikę? Dowiedz się, czy powinieneś skorzystać z druku solwentowego.
Druk solwentowy jest popularną i tanią techniką druku wielkoformatowego. Dlaczego warto z niego korzystać? Czy znajduje zastosowanie w amatorskich projektach, a może przeznaczony jest wyłącznie do profesjonalnego użytku? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Co to jest druk solwentowy?
Zgodnie z definicją druk solwentowy to sposób druku za pomocą komputerowego urządzenia peryferyjnego, zwanego ploterem atramentowym. W poligrafii oraz innych dziedzinach,
w których występuje konieczność częstego druku, powszechnie wykorzystuje się atramenty na bazie wodnej. Wydruki solwentowe opierają się na atramentach solwentowych, które
są przygotowywane na bazie rozpuszczalników organicznych. Dzięki temu stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać atramentów wodnych. Nie stanowią jednak wyłącznie zamiennika, lecz znajdują zastosowanie w druku na każdej powierzchni zawierającej PVC.
Wykorzystywany materiał także jest zróżnicowany – możliwy jest druk solwentowy na folii, na szkle, a nawet na folii samoprzylepnej.
Przeczytaj również: Folia holograficzna do druku
Technika druku solwentowego zyskała popularność nie tylko ze względu na swoją uniwersalność. Jest również stosunkowo tania w porównaniu do innych metod oferowanych przez przedsiębiorstwa drukarskie. Dodatkowo cechuje się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych warunków. Reklama wykonana techniką solwentową może opierać się działaniu promieni UV oraz zmiennych temperatur zachowując niezmieniony wygląd przez długi czas. Z tego powodu tak chętnie wykorzystuje się solwent do druków wielkoformatowych
z przeznaczeniem zewnętrznym.
Przeczytaj także: FSC - certyfikat dla branży papierniczej i drzewnej.
Druk solwentowy twardy (hard solvent)
Druk wielkoformatowy solwentowy można podzielić na dwie kategorie: druk solwentowy twardy oraz druk ekosolwentowy, zwany też miękkim.
Solwentowy druk twardy stosowany jest wtedy, gdy mniej zależy nam na dokładności wydruku, a bardziej na jego wytrzymałości. W trakcie procesu nanoszenia atramentów na bazie rozpuszczalników organicznych dochodzi do podgrzania materiału, który nasiąka barwnikami, trwale się z nimi spajając.
Do tej kategorii należą między innymi wielkoformatowe reklamy na plandekach ciężarówek oraz druk solwentowy na folii powszechnie używanej do oklejania samochodów firmowych. Inne zastosowanie to tablice informacyjne lub reklamowe, billboardy, a także siatki mesh na bazie tkaniny poliestrowej PVC, chętnie stosowane do osłaniania miejsc prac budowlanych. Rozdzielczość druku solwentowego twardego nie jest najwyższa, dlatego, jeśli już ma zostać użyty do grafik reklamowych, powinny być one przeznaczone do oglądania ze znacznej odległości.
Druk ekosolwentowy (light solvent)
Druk ekosolwentowy zwany także miękkim jest stosowany w zupełnie innych sytuacjach niż druk twardy. Oznacza to, że dzięki tej technice możemy uzyskać grafiki najwyższej jakości, ale nie będą one tak trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Druk solwentowy miękki cechuje chirurgiczna precyzja. Wielkość kropli tuszu to zaledwie od 10 do 15 pikseli, dlatego tę technikę stosuje się wszędzie tam, gdzie drukowany obraz będzie oglądany z bliska. Tę kategorię stanowią reklamy w wystawach sklepowych, plakaty wielkoformatowe oraz rollbanery, x-banery czy ścianki promocyjne. Druk ekosolwentowy idealnie sprawdzi się w przypadku naklejek, wlepek oraz plakatów filmowych. Dzięki temu, że to tania technika, sprawdzi się także w przypadku druków niskonakładowych.
Druk solwentowy a druk offsetowy
Potencjalny klient drukarni, szukając informacji na temat najodpowiedniejszej techniki druku dla swojego zamówienia, często stara się porównać druk solwentowy z drukiem offsetowym. Offset ma zastosowanie przy dużych nakładach, np. przy druku książek, ulotek czy broszur. Tym niższy jest koszt jednego egzemplarza, im większy nakład. Dzieje się tak, ponieważ koszty przygotowania kliszy powielającej są dość wysokie. Druk solwentowy nie ma tego ograniczenia, poza tym, jak wskazano powyżej, technika solwentowa stosowana jest przy realizacji innego rodzaju zamówień.
Różnorodność technologii drukarskich pozwala na dobór odpowiedniej metody druku do konkretnego projektu. W Unilogo Digital Printing bazujemy na maszynach HP Indigo, które zapewniają wysoką jakość druku etykiet samoprzylepnych i shrink sleeve.